2015. december 6., vasárnap

Választható feladat

Választható feladatként a 2000 karakter terjedelmű összefoglaló és módszertani ajánlás készítését választottam blogbejegyzés formájában, melyet a learningapps.org weboldalról készítek.


A learningapps.org weboldal egy olyan weben található alkalmazás, ahol különböző sablonok alapján lehet feladatokat készíteni bármilyen tantárgyhoz, de tudunk válogatni a már kész tankockák között is, amit mások hoztak létre. Minden tantárgyhoz találhatunk rengeteg hasznos feladatot, amit felhasználhatunk az óránkon, egészen első osztályos kortól végzős, érettségiző osztályig.

Ha mi szeretnénk létrehozni egy saját tankockát, akkor először is, a "Tankocka készítése" fülre való kattintás után kiválaszthatjuk, hogy milyen típusú feladatot szeretnénk készíteni:


A nyilakkal is tudunk lapozni, és így kép alapján választhatunk számunkra szimpatikus feladatot, de alul, témákba rendezve is megtalálhatjuk a nekünk tetsző sablont. A "Példák" gombra kattintva példafeladatokat érhetünk el az adott témában, a mellette lévő gomb segítségével pedig elkezdhetjük a feladat készítését.


Én most a Táblázatkészítő című feladattípust mutatom meg. Először címet adhatunk játékunknak, beírhatjuk a feladatunk leírását, majd meghatározhatjuk, hogy hány oszlopunk legyen, az "Újabb oszlop hozzáadása" gomb segítségével maximum 5 oszloposra növelhetjük táblázatunkat. Ez után a fejléccímeket adhatjuk meg a megfelelő oszlopokhoz. Ha ez sikerült, az "Újabb mező hozzáadása" gombbal az új sor elemeit adhatjuk meg, itt a helyes megoldást kell beírnunk. Ha kész a táblázatunk, kiválaszthatjuk, hogy melyik oszlop elemei jelenjenek meg a feladatban (ami szükséges a feladat megoldásához). Ez után beírhatjuk a visszajelzést, tehát hogy mit írjon ki az applikáció, ha sikerül megoldani a feladatot. Segédletet is írhatunk be a következő szövegdobozba, hogy ha esetleg valakinek nem menne a feladat megoldása, rávezethessük. Végül megnézhetjük a feladatunk előnézetét (hogy hogyan fog kinézni a játékunk), majd ne felejtsük el elmenteni a kész feladatot.

Az én feladatom így néz ki:


Ha pedig válogatni szeretnénk a kész tankockák közül, akkor a következőképpen tehetjük:

Kiválaszthatjuk, hogy milyen szintű feladatot keresünk, a "Szintek" felirat melletti csúszka jobbra húzásával, vagy a kategóriák alapján is választhatunk, hogy milyen tárgyból keresünk feladatot, valamint alul, a példák között is válogathatunk.

Akárhogyan is döntenénk (saját feladatot készítünk, vagy a meglévőkből válogatunk), ez egy nagyon hasznos oldal, és biztos, hogy sokkal érdekesebbé, izgalmasabbá, interaktívabbá tehetjük vele az óránkat, és sokkal szívesebben vesznek majd részt a feladatok megoldásában diákjaink, valamint a játékos feladatok után a témazárót is könnyebben írják meg, ha visszaemlékeznek az órán, vagy éppen otthon megoldott feladataikra.

2015. december 4., péntek

Feladatszerkesztés

Az volt a feladatunk, hogy a learningapps.org segítségével készítsünk három különböző feladatot, és mindegyiket képzeljük el konkrét pedagógiai helyzetben, és írjuk le, hogy hogyan alkalmaznánk.

Az én első feladatom a "Hozzárendelés" típusból egy "Hozzárendeléses táblázat" a Szabályos testek témakörében. Itt a tetraéder, a hexaéder, az oktaéder, a dodekaéder és az ikozaéder lapjainak, éleinek és csúcsainak számát kell a megfelelő helyre húzni a táblázatban. Ez a 12. osztályos térgeometria egyik tananyagához kapcsolódik, tehát egy ilyen óra után tudnám elképzelni ellenőrző feladatnak, amit akár egyénileg, akár csoportban megbeszélve (laptopot használva) majd a feladat megoldása után például a digitális táblához kihívva őket tudják megoldani.

A képre kattintva elérhetitek az első feladatot:

http://learningapps.org/display?v=pm3phfvyc15

A második feladatom egy "Párkereső" feladat szintén a "Hozzárendelés" típusú feladatok közül, mely a Szögfüggvényekhez kapcsolódik, és a 11. osztályos tananyag része. A diákoknak a szögfüggvények összegének/különbségének szorzattá alakításának, valamint a kétszeres szögek szögfüggvényeinek azonosságait kell összepárosítaniuk a tanultaknak megfelelően. Ezt a feladatot szintén el tudom képzelni egyéni- illetve csoportos feladatként is, laptopon megoldva, és akár ismétlésként, akár témazáróra való készülésként jó feladat lehet, hiszen erre is szükségük lehet a diákoknak a későbbiekben. Szintén kihívhatjuk őket ellenőrzésként a digitális táblához.

A képre kattintva elérhetitek a második feladatot:

http://learningapps.org/display?v=psivwykcn15

Az utolsó feladatom pedig egy "Táblázatkitöltő" feladat az "Írás" típusú feladatok közül A nevezetes szögek szögfüggvényei témában, mely egy 10. osztályos tananyaghoz kapsolódik. Itt meg kell adniuk a tanulóknak a nevezetes szögek szögfüggvényeit. Ez szintén megfelel ellenőrző feladatnak, hogy mennyire értették/tanulták meg az előzetesen tanult tananyagot. Témazáró előtti összefoglaló órán például tökéletes, mert rengeteg számításos felhasználhatják a táblázatban rejlő adatokat. Ez összefoglaló órán inkább egyéni feladat, de lehet csoportos feladat is, ha még újonnan tanult tananyagról van szó, ér természetesen mindkét esetben kihívhatjuk a diákokat egyenként a feladatok eredményeinek felírására a digitális táblára, hogy mindenki ellenőrizni tudja, hogy helyes-e az eredménye.

A képre kattintva elérhetitek a harmadik feladatot:

http://learningapps.org/display?v=p5aa3ubzk15

Nekem nagyon tetszett ez a feladat is, mivel még nem ismertem ezt a weblapot, és szerintem nagyon hasznos lesz majd gyakorló pedagógusként is, amikor már diákokat fogunk tanítani, és sok érdekes, interaktív feladatot tudunk létrehozni, mindig az adott tananyaghoz kapcsolódóan, hogy ezzel is segítsük őket a tanulnivaló megértésében, valamint érettségire való ismétlésként is hasznos, amikor visszanézik őket, gyakorlásképpen.