2015. október 20., kedd

Digitális tananyagelemek az interneten

Az eheti feladatunk az, hogy keressünk az általunk tanítani kívánt tárgyunkhoz digitális forrásokat az interneten. Nagyon sok hasznos oldalt találtam a matematikai tananyagokhoz kapcsolódóan, az egyik a Sulinet Tudásbázis oldala, ahol nagyon részletesen, akár tételekre lebontva találhatjuk meg a tananyagokat. Ez egy nagyon jó oldal, tanárként is, ahhoz, hogy hogyan tudjuk érthetőbben elmagyarázni a leckéket, valamint a diákoknak is nagy segítség lehet például az érettségire való készüléshez. Ezen az oldalon feladatokat is találunk, mely jó gyakorlásnak, esetleg órára bevinni gyakorló feladatnak, illetve dolgozat összeállításánál is segítségünkre lehet. Ha pedig olyan diákok tévednek az oldalra, akik nem értenek valamit, megoldást is találnak a feladatokhoz. A következő, számomra hasznosnak tűnő oldal a a Realika oldala, ahol lehet választani tanári és tanulói változat közül. A tanári verzióban videókat találunk, amit mi is felhasználhatunk az órán szemléltetés gyanánt, a tanulói verzióban pedig sokkal részletesebben, videókkal és ábrákkal tűzdelve találhatunk magyarázatot a kívánt lecke elsajátításához. Ez is nagyon hasznos a diákoknak, ha esetleg nem értették az órán lévő magyarázatot, de akár egy kezdő tanár is felhasználhatja, amikor az óratervét állítja össze.

Ha az interneten böngészünk, oktatóvideókat is találhatunk, én most egy érettségire felkészítő videót választottam, amit szeretnék megmutatni nektek:


Ebben a matematika érettségire felkészítő videóban dr. Gerőcs László beszél a számsorozatokról. Ez egy rövid elméleti összefoglaló, melyben az alábbiakról esik szó: számsorozatok, azaz a pozitív egész számok halmazán értelmezett függvények, sorozat n-edik tagja, számtani sorozat, mértani sorozat, számtani sorozat differenciája és az első n tagjának az összege, számtani közép, mértani sorozat hányadosa és első n tagjának összege. Az elméleti összefoglaló után a számsorozatok témakör néhány típusfeladatának részletes megoldása következik, bőséges magyarázattal ellátva.

Ez a videó szerintem elsősorban inkább otthoni, egyedüli felkészülésben segíthet az érettségire készülőknek, órán véleményem szerint inkább mi tanítsuk a diákokat, ne videókkal tanítsuk a diákokat, hiszen nem azért jó tanárnak lenni, mert utána elmondhatjuk, hogy "Ezt én tanítottam tanítottam meg nekik", és amikor a dolgozatnál viszontlátjuk a helyes megoldásokat, akkor jó érzéssel tölt el, hogy ezt is jól elmagyaráztuk, hogy megértsék, és a későbbiekben tudják használni?

Végül két képet csatolok a blogbejegyzéshez, szintén a témához kapcsolódóan, az egyik a számtani sorozat definíciója, a differenciája, a tagjainak a kiszámítása, valamint az első n tag összegének a kiszámítása:


A másik pedig a mértani sorozat definíciója, a kvóciense, a tagjainak a kiszámítása, valamint az első n tag összegének a kiszámítása:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése